Opis
Położona w centrum Warszawy przy ul. Hożej 42 luksusowa kamienica została zbudowana w 1895 r. na wzór XVII-wiecznych pałaców.
Hoża 42 to jedno z niewielu miejsc w Warszawie, które przetrwało II Wojnę Światową i czasy PRL-u.
Nazwa ulicy, przy której Apolinary Thieme wybudował w latach 1894-1895 tę wyjątkową kamienicę, pochodzi od hożych, czyli pięknych ogrodów, znajdujących się w okolicy. Na początku XX wieku mieszkał w niej sam Stefan Jabłkowski, który w 1912 roku założył spółkę akcyjną, dla znanej wszystkim Warszawiakom inwestycji – Dom Towarowy Braci Jabłkowskich.
Wnętrza XIX-wiecznej kamienicy przy Hożej to wykończone w wysokim standardzie lokale, które wypełnia najnowsza technologia i najlepsze wzornictwo. Podłogi gotowych apartamentów wyłożono drewnianą mozaiką, na sufitach odrestaurowano bogato zdobioną sztukaterię. Na piętra prowadzą odnowione schody z piaskowca wyłożone tkanymi francuskimi dywanami. Zabytkowe klatki schodowe zdobią kute balustrady, płaskorzeźby i wielobarwne witraże.
W budynku znajduje się 16 różnorodnych mieszkań, o metrażu od 60. do aż 320. metrów kwadratowych. Mówiąc o nowoczesnych rozwiązaniach, zastosowanych w przypadku Hożej 42, trzeba wspomnieć między innymi o… windach, których pierwotnie kamienica nie posiadała, a teraz stały się częścią budynku.
Mieszkania są klimatyzowane, a w kamienicy znajduje się stacja do ładowania samochodów elektrycznych! Części wspólne zasilane są energią z paneli fotowoltaicznych.
Oczywiście lokatorzy mają także do swojej dyspozycji podziemny garaż, siłownię, basen i ogród, które dopełniają całości projektu. Kamienicę nadbudowano o dodatkowe piętro i poddasze, a wschodnią elewację zaprojektowano od nowa. Odtworzono także oryginalny rozkład mieszkań, który po wojnie został zmieniony.
Każde z 16. mieszkań zawiera jakiś ciekawy detal.
W wielu wnętrzach znajdziemy cegłę, ozdobne gzymsy, stolarkę, klasyczny tynk, a także oryginalne piece kaflowe czy kominki. To, co pozostało z dawnego wystroju zostało zachowane, odrestaurowane i uzupełnione najnowszymi rozwiązaniami. Sztukaterię odtworzono według oryginalnego projektu. Nawet drzwi wewnątrz kamienicy odnowiono zgodnie z XIX-wieczną techniką. Wizytówką kamienicy jest odrestaurowana brama z 1894 roku, która prowadzi na zamknięty dziedziniec.
Zakres prac:
- system automatyki BMS (ogólnobudynkowy),
- kontrola dostępu,
- system wideodomofonowy i interkomowy,
- monitoring CCTV,
- system alarmowy SSWiN,
- system sygnalizacji pożaru SSP,
- system oddymiania,
- instalacja IT i antenowa,
- sterowanie oświetleniem części wspólnych,
- sterowanie C.O., wentylacją i ogrzewaniem,
- sterowanie ogrzewaniem podłogowym siłowni, basenu i obszarów terenu zewnętrznego,
- sterowanie ogrzewaniem przeciwoblodzeniowym,
- kontrola układów fotowoltaicznych,
- czujniki zalania,
- czujniki CO,
- kontrola awarii pomp, napełnienia zbiorników i separatora,
- analizator parametrów sieci zasilającej,
- stacja pogodowa,
- stacje ładowania samochodów elektrycznych,
- system automatyki HMS (apartamenty),
- przenośny panel dotykowy, z którego można zarządzać systemem,
- sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem,
- sterowanie oświetleniem wraz ze sterowaniem poziomu natężenia.